Skuteczne metody leczenia otyłości

utrata wagi

Otyłość jest często postrzegana jedynie jako defekt estetyczny, tymczasem jest to poważny problem, który przekłada się na stan zdrowia. Między innymi może znacząco zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, demencji, depresji, zaburzeń hormonalnych lub rozwoju niektórych nowotworów. Na szczęście istnieje wiele metod radzenia sobie z problemem otyłości. Wybór najlepszej z nich zależy od tego jak bardzo choroba jest zaawansowana, a także od osobistych preferencji. Zobacz skuteczne metody leczenia otyłości!

Balon żołądkowy

Balon żołądkowy polecany jest osobom, u których zachowawcze sposoby radzenia sobie z otyłością, takie jak dieta i aktywność fizyczna, nie dają rezultatów. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna i nieinwazyjna, a przy tym skuteczna. Polega na umieszczeniu w żołądku miękkiego, silikonowego balonu, wypełnionego solą fizjologiczną. Jego obecność sprawia, że nawet po posiłku niewielkich rozmiarów pacjent nie odczuwa głodu, dzięki czemu jest w stanie nie tylko stracić na wadze, ale także w ciągu kilku miesięcy wyrobić sobie zdrowsze nawyki żywieniowe i ograniczyć ilość przyjmowanych na co dzień kalorii. Przy tej metodzie można stracić około 35-40% masy ciała, a po wyciągnięciu balonu pacjent dzięki nowym, dobrym nawykom może zdrowo funkcjonować i wciąż systematycznie zmniejszać masę ciała.

Opaska żołądkowa

Założenie opaski jest metodą w pełni odwracalną, minimalnie inwazyjną. Zabieg ten polecany jest zatem osobom, które nie mogą lub nie chcą przechodzić poważniejszych operacji. Polega na umieszczeniu w części bliższej żołądka regulowanej opaski wypełnionej solą fizjologiczną. Jej zadaniem jest ograniczanie przechodzenia spożytego pokarmu do dalszej części żołądka. Dzięki temu pacjent odczuwa sytość niemal natychmiast po posiłku i zjada mniej. W czasie kontroli można dostosować zwężenie mankietu do potrzeb pacjenta. Osoba, która posiada opaskę żołądkową ma szansę stracić około 50-60% masy ciała w ciągu dwóch lat, dzieje się to stopniowo.

Plikacja żołądka

Plikacja jest nowoczesnym sposobem na zmniejszenie pojemności żołądka, polegającym na zakładaniu szwów, dzięki którym chirurg zagłębia dno i krzywizny żołądka do jego wnętrza. Nie dochodzi do wycięcia części tego organu, taki zabieg jest zatem dużo mniej inwazyjny, niż typowa resekcja, a jego skuteczność równie wysoka. Znaczne ograniczenie pojemności żołądka zmniejsza apetyt i powoduje, że szybko osiąga się uczucie sytości. Jednak tak jak w przypadku innych metod, ostateczny efekt zależy przede wszystkim od tego czy pacjent przestrzega wszystkich zaleceń po zabiegu.

Rękawowa resekcja żołądka

Tego typu sposób na zmniejszenie pojemności żołądka jest bardzo popularną metodą, która polega na usunięciu części tego organu (około 85%). Pozostała część żołądka tworzy cienką rurę o pojemności około 150ml. Dzięki temu zabiegowi chory nie jest w stanie przyjmować dużych porcji pokarmu, co przekłada się na znaczący spadek masy ciała. Jeśli zostanie on wykonany sposobem laparoskopowym, możliwe są mniejsze i łatwiej gojące się rany pooperacyjne, jednak trzeba pamiętać, że resekcja jest nieodwracalna. Dzięki tej metodzie można stracić od 50 do nawet 80% masy ciała.

Wyłączenie żołądkowe: Gastric – bypass

Ten sposób na walkę z otyłością polecany jest szczególnie osobom, u których inne metody się nie sprawdzają, a także chorym na cukrzycę typu 2. Polega na podzieleniu żołądka na dwie części, mniejsza część jest łączona z jelitem cienkim, a pozostała wraz z dwunastnicą zostaje wyłączona z trawienia i wchłaniania. Niewątpliwą zaletą tej metody jest szybka utrata wagi (od 65-75% masy ciała), znaczące zmniejszenie wchłaniania tłuszczu i węglowodanów oraz poprawia zdrowia u pacjentów z cukrzycą typu 2. Wadą jest obniżone wchłanianie niektórych witamin oraz mikro- i makroelementów, dlatego po zabiegu konieczne jest wdrożenie ściśle określonej suplementacji.

Godziny otwarcia

poniedziałek 10:00 - 20:00
wtorek 10:00 - 20:00
środa 10:00 - 20:00
czwartek 10:00 - 20:00
piątek 10:00 - 20:00
sobota 10:00 - 18:00

Czy wiesz, że…?

Po założeniu balonu żołądkowego utrata wagi następuje stopniowo już od pierwszego tygodnia, finalnie można oczekiwać od kilkunastu do kilkudziesięciu kg mniej!

Dlaczego my?

Postaw na profesjonalną obsługę.

Pielęgniarka

Doświadczeni, wysoko wyspecjalizowani lekarze, przyjazny personel medyczny.

Pielęgniarka

Najnowsze techniki i sprzęty medyczne, nowoczesne technologie diagnostyczne, indywidualne podejście do pacjenta.

Pielęgniarka

Diagnostyka labolatoryjna, bezbolesne pobieranie krwi, testy genetyczne.

Nasz gabinet na mapie

Znajdziesz nas w Krakowie, na ul. Wybickiego 42/2

O nas

Zostań naszym pacjentem - zapewniamy konsultacje, badania i zabiegi w kameralnym, nowoczesnym gabinecie. Pracujemy w gronie najlepszych specjalistów.

Mediskopia
ul. Wybickiego 42/2
31-303 Kraków

Zobacz więcej

Masz pytania?

Napisz:

biuro@mediskopia.pl

Zadzwoń:

+48 664 053 900

Godziny otwarcia

poniedziałek 10:00 - 20:00
wtorek 10:00 - 20:00
środa 10:00 - 20:00
czwartek 10:00 - 20:00
piątek 10:00 - 20:00
sobota 10:00 - 18:00