Jak odbudować florę bakteryjną jelit?

Znajdująca się w jelitach flora bakteryjna, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu – nie tylko w zakresie układu pokarmowego, ale również immunologicznego. Niestety zdarzają się sytuacje, w których korzystna dla człowieka flora bakteryjna zostaje w dużym stopniu zniszczona. Dzieje się tak najczęściej z powodu zażywania antybiotyków. Leki te likwidują bowiem nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także te tzw. dobre, znajdujące się w jelitach. Ich odbudowanie na szczęście jest możliwe.

Wspomaganie flory bakteryjnej jelit w czasie antybiotykoterapii oraz po jej zakończeniu, jest kluczowe i nigdy nie powinno być pomijane. Warto także na co dzień dbać o to, by bytujące w naszych jelitach bakterie były na tyle silne, by korzystnie wpływały na funkcjonowanie naszego organizmu. Jak to jednak robić? Sposobów jest kilka i warto się z nimi zapoznać, by jak najskuteczniej wspomagać florę bakteryjną. Zacznijmy jednak od podstaw.

Czym dokładnie jest flora bakteryjna?

Tzw. mikrobiota jelitowa to od 500 do 800 gatunków bakterii, znajdujących się głównie w jelicie grubym (ale także w jelicie cienkim i odbytnicy). Rola poszczególnych bakterii jest istotna i przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka. Wymienione poniżej bakterie, zwiększają stopień w jakim wykorzystywane są składniki dostarczanej do organizmu żywności, wspomagają syntezę witamin i hamują rozwój patogenów i bakterii szkodliwych. Stymulują również system immunologiczny (regulowanie odpowiedzi immunologicznej na infekcje o różnej etiologii). Tę pracę wykonują chociażby:

 • Bacteroides;
 • Bifidobacterium;
 • Lactobacillus.

Pozostałe bakterie biorą udział wyłącznie w części wymienionych powyżej procesów, co nie oznacza, że są zbędne. Im większa liczba bakterii, które są w stanie wspomagać organizm człowieka, tym większa szansa na szybszą odpowiedź immunologiczną czy prawidłowe funkcjonowanie jelit.

Warto również zauważyć, że flora bakteryjna zmienia się wraz z wiekiem (u noworodków nie występuje w ogóle, u osób starszych zwykle liczebność korzystnych bakterii spada).
Skład mikrobioty bakteryjnej jelit ulega też zmianie pod wpływem chociażby:

 • rodzaju przyjmowanego pożywienia;
 • gospodarki hormonalnej;
 • czynników środowiskowych;
 • rodzaju i częstości przyjmowania leków (nie tylko antybiotyków);
 • chorób (zarówno tych, które wywoływane są przez wirusy i bakterie, jak i tzw. chorób przewlekłych);
 • wieku;
 • a nawet stresu.

Odbudowa flory jelitowej po antybiotykoterapii

Sprowadza się zwykle do przyjmowania tzw. probiotyków przepisanych przez lekarza (niestety nie każdy lekarz o tym pamięta wystawiając receptę na antybiotyk). Na szczęście probiotyki dostępne są bez recepty w każdej aptece – warto je kupić nawet wtedy, gdy lekarz je pominął w swoich zaleceniach. Probiotyki (żywe kultury korzystnych dla człowieka bakterii oraz drożdży) powinno się przyjmować w odstępie od dwóch do trzech godzin po przyjęciu antybiotyku. Kuracja nimi powinna trwać natomiast dłużej, niż sama antybiotykoterapia (minimum tydzień – jednak w zależności od rodzaju i zaawansowania choroby, na którą lekarz przepisał antybiotyk, najlepiej skonsultować okres przyjmowania probiotyku ze specjalistą).

Dbanie o florę jelitową na co dzień

Problemy związane z zaburzoną gospodarką jelit zauważyć możemy sami i nie musi ona wynikać z leczenia antybiotykami. Warto sięgnąć po probiotyki w sytuacjach takich, jak:

 • nieustępująca biegunka;
 • infekcje intymne i/lub dróg moczowych;
 • zespół jelita nadwrażliwego;
 • a nawet infekcja górnych dróg oddechowych.

Należy jednak zaznaczyć, że powyższe objawy skłaniające do sięgnięcia po probiotyk, nie zwalniają z wizyty u lekarza!

Nawet jeśli na co dzień nie zmagamy się z problemami zdrowotnymi, uzupełniajmy florę bakteryjną jelit spożywając takie produkty jak kiszone ogórki, kapusta, buraki czy też fermentowane produkty mleczne (głównie jogurty, kefiry i zsiadłe mleko).

Sprawdźmy stan flory bakteryjnej jelit!

Od czasu do czasu warto odwiedzić gabinet, w którym możemy sprawdzić stan naszej flory bakteryjnej. Badanie flory jelitowej jest bezbolesne, ponieważ odbywa się na zasadzie analizy dostarczonego do gabinetu stolca. Specjaliści badający próbkę są w stanie nie tylko określić obecność mikroflory o działaniu prozdrowotnym, ale również tej chorobotwórczej. Po zakończonych badaniach eksperci poinformują nas zarówno o liczebności poszczególnych bakterii, jak i dobiorą spersonalizowaną probiotykoterapię, która pozwoli nam odbudować te elementy mikroflory bakteryjnej, które tego wymagają.

Godziny otwarcia

poniedziałek 10:00 - 20:00
wtorek 10:00 - 20:00
środa 10:00 - 20:00
czwartek 10:00 - 20:00
piątek 10:00 - 20:00
sobota 10:00 - 18:00

Czy wiesz, że…?

Po założeniu balonu żołądkowego utrata wagi następuje stopniowo już od pierwszego tygodnia, finalnie można oczekiwać od kilkunastu do kilkudziesięciu kg mniej!

Dlaczego my?

Postaw na profesjonalną obsługę.

Pielęgniarka

Doświadczeni, wysoko wyspecjalizowani lekarze, przyjazny personel medyczny.

Pielęgniarka

Najnowsze techniki i sprzęty medyczne, nowoczesne technologie diagnostyczne, indywidualne podejście do pacjenta.

Pielęgniarka

Diagnostyka labolatoryjna, bezbolesne pobieranie krwi, testy genetyczne.

Nasz gabinet na mapie

Znajdziesz nas w Krakowie, na ul. Wybickiego 42/2

O nas

Zostań naszym pacjentem - zapewniamy konsultacje, badania i zabiegi w kameralnym, nowoczesnym gabinecie. Pracujemy w gronie najlepszych specjalistów.

Mediskopia
ul. Wybickiego 42/2
31-303 Kraków

Zobacz więcej

Masz pytania?

Napisz:

biuro@mediskopia.pl

Zadzwoń:

+48 664 053 900

Godziny otwarcia

poniedziałek 10:00 - 20:00
wtorek 10:00 - 20:00
środa 10:00 - 20:00
czwartek 10:00 - 20:00
piątek 10:00 - 20:00
sobota 10:00 - 18:00